План заняття № 4
Група:
Спеціальність
Тема заняття:
Панас Мирний. Нарис життя і творчості. Роман "Хіба ревуть воли, як ясла повні?". Історія написання роману, джерела твору, своєрідність композиції (багатоплановість сюжету, екскурси в минуле, публіцистичні відступи.)
Мета заняття:
Навчальна:
Ознайомити студентів із життєвим і творчим шляхом письменника. Розкрити формування світогляду письменника в умовах посилення визвольного руху в країні, вплив традицій Т. Шевченка, Марка Вовчка, передової російської та західноєвропейської літератури на розвиток таланту митця.
Виховна:
Виховувати в учнів любов і повагу до минулого України, почуття патріотизму, гідності людини вільної держави
Розвиваюча -
Розвивати уміння аналізувати історичні події, літературну спадщину письменника
Вид заняття:
лекція
Вид лекції:
Лекція з елементами бесіди
Форма проведення заняття:
евристична бесіда
Міжпредметні зв’язки:
Забезпечуючі
Історія України
Забезпечувані
Українська мова
Методичне забезпечення:
опорні конспекти, тексти творів
Література:
1. Білецький О. Панас Мирний // Білецький О. Зібрання праць: У 5 т. - К., 1965. - Т.2.
2. Горленко В. “Повія”, роман П. Мирного // Історія української літературної критики та літературознавства: Хрестоматія: У 3 кн. - К., 1998. - Кн.2.
3. Міщук Р. Реалізм Панаса Мирного і проблема художньої розповіді // Проблеми історії та теорії реалізму української літератури ХІХ - початку ХХ ст. - К., 1991.
4. Пивоваров М. Майстерність психологічного аналізу (Роман “Повія” Панаса Мирного). - К., 1960.
5. Сиваченко М. Корифей української прози. - К., 1967.
6. Черкаський В. Художній світ Панаса Мирного. - К., 1989.
Технічні засоби навчання
комп’ютер
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент
1.1 Привітання студентів
1.2 Підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів.
2. Ознайомлення студентів з темою та навчальними цілями заняття
Ознайомити студентів із життєвим і творчим шляхом письменника. Роман "Хіба ревуть воли, як ясла повні?". Історія написання роману, джерела твору, своєрідність композиції (багатоплановість сюжету, екскурси в минуле, публіцистичні відступи.)
Головний персонаж роману Чіпка Варениченко - "пропаща сила"
3. Мотивація навчання
Розвиток аналітичного мислення і творчих здібностей студентів
4. Актуалізація опорних знань
Студенти пропонують свої доповіді про письменника.
Панас Мирний та Іван Білик училися мудрості у свого народу. Доказом цьому є й те, що роман "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" рясно пересипаний народними приказками і прислів'ями, й те, що одне з них стало назвою твору, й те, що думки і настрої народу автор передав через своїх персонажів.
5. Коментар відповідей та робіт студентів
Аналіз відповідей, виставлення оцінок
6. Викладення та вивчення нового матеріалу (лекція)
"В цій людині билося палке серце патріота,
справжнього гуманіста"
(Олесь Гончар)
Панас Мирний (1849 - 1920)
Один із найвідоміших класиків Панас Рудченко, який виступав у літературі під псевдонімом Панас Мирний, був творцем українського соціально-психологічного роману, визначним майстром реалістичної прози. ............